Wielka Brytania to nie tylko tętniące życiem miasta. To nie tylko Anglia. To również Szkocja i jej archipelagi pełne urzekających wysp i wysepek. Jeśli chcesz naprawdę odpocząć i zobaczyć „coś innego” – ta propozycja jest właśnie dla Ciebie. Oto pięć szkockich wysp, które koniecznie musisz zobaczyć będąc w północnej części UK.
Fair Isle – Wyspa Ornitologów, Klifów i Swetrów
Fair Isle to wyspa, której wymiary nie przekraczają 8 km². Położona między Szetlandami, a północnym brzegiem Szkocji. Chętnie odwiedzana przez ornitologów, których przyciągają tu m.in. maskonury, bekasy, świergotki tundrowe, trznadle złotawe i świerszczaki. Specjalnie dla badaczy w 2010 roku powstał ośrodek-hotel, który może przyjąć 10 badaczy na stałe i około 20 gości. Niemal całą powierzchnię Fair okalają cudowne klify, które mierzą nawet po 100 metrów. Na wyspie mieszka około 70 osób, które utrzymują się przede wszystkim z rybołówstwa, budowy łodzi i szydełkowania. To właśnie swetry w charakterystycznym stylu („Fair Isle Knitting”), z poprzecznymi pasami w geometryczne wzory, są trzecim znakiem rozpoznawczym Fair Isle.
Staffa – Bazaltowa Wyspa
Staffa należy do archipelagu Hebryd. Równie niewielka jak poprzedniczka, powstała około 70 mln lat temu, w wyniku wypiętrzenia pokładów bazaltu podczas ruchów wulkanicznych. Ma kształt ciosu termicznego i stąd jej nazwa, wybrana przez pradawnych Wikingów (Stafa – staroskandynawski trzon wyspy). Uwagę przykuwają bazaltowe kolumny o wysokości nawet do 40 metrów i piękna nadmorska grota („Grota Fingala”), zwana także muzykalną jaskinią. Wyspa nie stwarza przyjaznych warunków do życia i nikt nie osiedla się tam, ale dla wielu stała się inspiracją i miejscem natchnienia.
Jura – Wyspa Whisky i Orwella
Isle of Jura to wyspa o powierzchni ponad 350 km². Sąsiaduje z Islay. Zamieszkiwana przez około dwustu ludzi i pięć tysięcy jeleni, którym wyspa zawdzięcza nazwę od staronordyckiego określenia tego zwierzęcia. Znana przede wszystkim smakoszom whisky. Isle of Jura Whiskey produkowana jest od XVI wieku. Mimo swojej dzikości na wyspie znajdziesz hotel, pub, kościół, sklep, a nawet herbaciarnię – jednym słowem wszystko, co może być potrzebne turyście. W północnej części Jura znajduje się dom, w którym żył i pisał George Orwell, znany miejscowym jako Eric Blair (to prawdziwe nazwisko pisarza).
Isle of Bute – Wyspa z Polską Historią w Tle
Isle of Bute leży po zachodniej stronie wybrzeża Szkocji, na Oceanie Atlantyckim. Jej powierzchnia to ok. 122 km². Do 1942 roku funkcjonował na wyspie obóz karny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w którym gen. Władysław Sikorski miał przetrzymywać swoich przeciwników politycznych. Obecność obozu sprawiła, że o wyspie milczano przez wiele lat. Obecnie zamieszkuje ją około 6,5 tysiąca osób, a głównym miastem jest Rothesay, w którego sercu znajduje się wspaniały zamek. Zbudowany na planie koła, posiada fosę i stanowi największą atrakcję turystyczną całej wyspy. W Rothesay można znaleźć łazienki z czasów królowej Wiktorii. Uważane są za skarb narodowy Szkocji. Kolejny miejscem, które trzeba zobaczyć jest gotycki pałac trzeciej markizy Bute. Rezydencji towarzyszy 300-akrowy kompleks ogrodów i lasów. Muzeum Bute zawiera eksponaty o tematyce historycznej, archeologicznej i geologicznej. W pierwszy weekend maja na wyspie odbywa się Jazz Festiwal, zaś w ostatni weekend lipca Folk Festival. W ostatni weekend sierpnia organizowane są tradycyjne Highland Games.
Isle of Skye – Rajska Wyspa
Wyspa Skye należy do ulubionych miejsc osób, które podczas zwiedzania UK chcą odnaleźć ciszę i odzyskać wewnętrzny spokój. Wyspa o powierzchni 1700 km² leży w archipelagu Hebryd Wewnętrznych i jest uznawana za jedno z najpiękniejszych miejsc Wielkiej Brytanii. Często określana jako „Szkocja w miniaturze”. Krajobraz zdobi zachwycający łańcuch górski Cullin, chwalony przez miłośników wspinaczki. Silne wiatry szalejące między ostrymi klifami i częste deszcze nie sprzyjają osadnictwu, co przed wiekami nie przeszkadzało zbudować Eilean Donan Castle i Dunvegan Castle. Będąc na Skye koniecznie odwiedź Portee, nieoficjalną stolicę wyspy. Znajduje się w nim port rybacki i Àros Centre, które promuje dziedzictwo kultury Gaelic. Skye zamieszkują w połowie rodowici mieszkańcy – Sgiathanachs (czyt. "Ski-anaks"). Wyspa jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury i języka gaelickiego.
Gotowy na wielką wyprawę? Koniecznie przygotuj odpowiednie ubrania, aparat fotograficzny i ruszaj w drogę. Jeśli zamierzasz lecieć samolotem – nadaj swój bagaż lotniczy przez naszą stronę. A pamiątki z wycieczki po szkockich archipelagach możesz wysłać paczką już od £ 14.99. Takiej oferty nie przepuściłby nawet prawdziwy Szkot ;).