Wynajmujesz lub planujesz wynająć mieszkanie w Londynie? Na pewno wiesz, że jego cena składa się z dwóch części: kwota za najem (przeznaczona dla właściciela) oraz opłaty. Jeśli nie chcesz przepłacać, warto wiedzieć co właściwie kryje się pod hasłem „opłaty”. Już wyjaśniamy!
Opłaty eksploatacyjne
Termin bardzo pojemny. Zawsze zawiera w sobie tak zwane media (gaz, prąd, wodę). Jeśli w mieszkaniu jest telefon, to również opłata za to dobrodziejstwo będzie tu podpięta. Uwaga: „opłaty eksploatacyjne” mogą być wliczone w czynsz i wtedy płacisz za nie w jego ramach. Wtedy rachunki są wystawiane na właściciela, ale masz prawo do wglądu. W ten sposób unikniesz naciągania na nieistniejące i zawyżone opłaty. Jeśli czynsz nie obejmuje opłat eksploatacyjnych, sprawdź u usługodawców, czy rachunki są wystawiane na Twoje nazwisko. Pamiętaj, żeby spisać stan liczników pierwszego dnia najmu i w dniu zakończenia umowy.
Telefon stacjonarny i Internet
Sytuacja wygląda podobnie jak w Polsce. Masz do wyboru kilku operatorów i możesz znaleźć ofertę w sam raz dla siebie. Jeśli bez telefonu, internetu i TV nie wyobrażasz sobie życia, możesz wybrać „pakiet”. Oferty łączone pozwalają na spore oszczędności.
Council Tax
Lokalny podatek od nieruchomości, czyli Council Tax, jest należnością regulowaną przez właściciela lub przez Ciebie. Zasady powinniście określić w umowie. Podatek lokalny pokrywa koszty usług, z których korzystają wszyscy: od wydatków na policję po wywóz śmieci. Zwykle rozliczany jest miesięcznie.
TV Licensing
Abonament telewizyjny to opłata za tak zwaną licencję telewizyjną, która uprawnia do oglądania i nagrywania programów z TV. Brak licencji to wykroczenie i podlega karze zgodnie z prawem karnym.
Ubezpieczenie mieszkania
Ubezpieczenie od zniszczenia lub kradzieży to bardzo rozsądna decyzja. Nawet, jeśli mieszkanie nie ma takiego ubezpieczenia, porozmawiaj o tym z właścicielem. Żeby ubezpieczyć mieszkanie nie musisz nawet chodzić do specjalnych agencji. Podstawowe pakiety można wykupić podczas zakładania konta bankowego, a nawet w supermarketach. Jak to mówią: przezorny – zawsze ubezpieczony :).
Każdy ma prawo wiedzieć, za co płaci. To najprostszy sposób, żeby nie dać się oszukać. Kontrolując opłaty za mieszkanie możesz sporo zaoszczędzić i jednocześnie uniknąć wielu nieprzyjemności. Hmm... to zupełnie jak kiedy wysyłasz paczki z AngliaPolska.pl, prawda? :)