Na co dzień dobrze jest próbować dań z różnych stron świata. Wigilia jest jednak czasem, kiedy na ogół sięgamy po potrawy tradycyjne, typowo polskie. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę przepisów, które na pewno się udadzą i będą świetnie smakować!
Barszczyk na rozgrzanie
Ta wspaniała zupa o dość mocnym smaku jest obowiązkowym spośród dwunastu dań, jakie tradycyjnie znajdują się na wigilijnym stole. Aby przygotować domowy barszcz, potrzebne Ci będą:
2 kg buraków
2,5 litra bulionu jarzynowego lub mięsnego
1 cebula, posiekana i podsmażona na maśle
1 listek laurowy, ziele angielskie,
pieprz
1 łyżka octu
Pracę zacznij od ugotowania buraczków oraz pokrojenia ich na spore kawałki. Dodaj je do wrzącego bulionu.. Gotuj na małym ogniu przez około 10 - 15 minut. Tuż przed końcem gotowania dodaj liść laurowy, usmażoną cebulkę oraz inne przyprawy. Po zdjęciu z ognia, barszcz powinien „przegryzać się” przez co najmniej 6 godzin. Następnie znowu podgrzej barszcz, jednak nie doprowadzając go do wrzenia, by nie ściemniał. Po zdjęciu z ognia dodaj ocet i przecedź całość. Smacznego!
Ryba po grecku z dużą ilością warzyw
Grecy wcale nie znają ryby po grecku – jest to typowo polskie danie! Aby przygotować ten wigilijny klasyk, zaopatrz się w:
dobrą rybę – może być mrożona, ale powinna zostać kupiona w sklepie rybnym, a nie supermarkecie.
1/2 selera
4 marchewki
1 pietruszka
2 cebule
koncentrat pomidorowy
1/2 łyżki soli kilka liści laurowych
olej do smażenia
pieprz
cukier do smaku
Warzywa zetrzyj na tarce, a następnie duś na patelni przez około pół godziny, pod koniec smażenia dodając liście laurowe i przyprawy. Rybę usmaż na małym ogniu. Następnie dodaj do warzyw koncentrat pomidorowy oraz połącz rybę z warzywami – mogą to być na przykład warstwy ułożone naprzemiennie.
Karp w złocistej panierce
Większości osób trudno wyobrazić sobie wigilię bez karpia. Warto wybierać nie żywą rybę z marketu – mięso takiego karpia nie smakuje na ogół zbyt dobrze, a rybę z hodowli. Aby przygotować go w sposób tradycyjny – czyli z chrupiącą panierką – będziesz potrzebować:
1,5 kg karpia
pół szklanki mąki
jajko
ćwierć szklanki bułki tartej
olej
pieprz i sól
Rybę pokrój w dzwonki i natrzyj odrobiną soli. Połącz ze sobą bułkę tartą i mąkę, a w osobnym naczyniu roztrzep jajko. Przygotowane dzwonki obtocz w jajku i przygotowanej panierce. Smaż z obu stron na rumiany kolor, a następnie dosmaż rybę pod przykryciem przez około 10 minut. Na koniec smażenia dodaj masło dla smaku.
Makowiec na szczęście i dostatek
Upieczenie tego ciasta wydaje się nie lada wyzwaniem – poniższy przepis jest jednak odpowiedni nawet dla początkujących kuchcików. Zapatrz się w składniki:
3 szklanki mąki tortowej
3 łyżki cukru pudru
1 masło roślinne
5 żółtek
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
cukier waniliowy
szczypta soli
1 puszka gotowej masy makowej
5 białek
4 łyżki cukru pudru
Pierwszym krokiem będzie zagniecenie ciasta i rozwałkowanie go. Następnie z ubitych białek oraz masy makowej należy stworzyć jednolitą masę, którą rozprowadzisz równomiernie na cieście. Ciasto, które pozostanie, rozwałkuj i potnij na paski. Ułóż kratkę na wierzchu ciasta i... możesz już wstawiać je do piekarnika! Najlepiej będzie piec ciasto w 180 stopniach, przez około 45 minut. Jeśli chcesz, możesz także makowiec „potraktować” lukrem.
Aromatyczny kompot z suszu
Na wigilijnym stole nie powinno być coli ani innych gazowanych napojów – lub przynajmniej nie powinny one stanowić jedynej opcji. Na szczęście możesz w prosty sposób wykonać pyszny kompot z suszu, do którego potrzebne Ci będą:
20 dag suszonych śliwek
po 10 dag suszonych moreli, fig, jabłek
lub gruszek 5 dag suszonych gruszek pomarańcze i cytryny
kilka łyżek miodu
goździki
cynamon
Owoce należy zalać przegotowaną wodą (nie może być ona gorąca), a następnie odstawić na około 4 godziny, by kompot „złapał” smak. Później przez około 20 minut gotuj kompot na małym ogniu. Na koniec dopraw napój miodem oraz przyprawami. Prawda, że dziecinnie proste?
Zobacz także:
Alkoholowe gry na Święta
Jak samodzielnie stworzyć ozdoby na Święta
Najpiękniejsze piosenki na Boże Narodzenie
Święta all over the world - jak obchodzone są święta w innych częściach globu