Kiedy my, Polacy, łamiemy się opłatkiem i śpiewamy kolędy, ludzie na niemal całym świecie również obchodzą Boże Narodzenie, ale robią to niekiedy zupełnie inaczej. Przeczytaj, jak obchodzone są Święta w różnych zakątkach świata.
Wielka Brytania – wielkie fetowanie
W Zjednoczonym Królestwie rzadko obchodzi się wigilię – można wtedy co najwyżej udać się ze znajomymi do pubu na drinka, który ma za zadanie wprowadzić ludzi w świąteczny nastrój. Najważniejszym posiłkiem jest obfity obiad w pierwszy dzień Świąt. Na stole króluje pieczony, nadziewany indyk z chrupiącą skórką. Ważnym elementem posiłku są również łakocie – na przykład ciemny, nasądzony brandy oraz zawierający mnóstwo bakalii Christmas pudding oraz Christmas cake – ciasto również zawierające bakalie oraz oblane marcepanem. Pięknym brytyjskim zwyczajem jest uliczne kolędowanie – w domach raczej mało kto śpiewa kolędy, jednak przez całe Święta kolędnicy obecni są na ulicach. Nierzadko są to profesjonalni muzycy, którzy zbierają w ten sposób pieniądze na cele charytatywne! Oczywiście Brytyjczycy również wręczają sobie prezenty – Mikołaj w noc przed Świętami zostawia je w specjalnie przygotowanych skarpetach.
Brazylia – całonocna rodzinna biesiada
W Brazylii – podobnie jak w Polsce – najważniejszy posiłek spożywa się podczas wigilii. Zazwyczaj do stołu zasiada się po wigilijnej mszy, która jednak coraz częściej – z uwagi na wysoką przestępczość w wielu regionach – odbywa się nie o północy, a po południu, aby wierni mogli wrócić do domu, gdy na dworze jest jeszcze jasno. Menu wigilijne różni się w zależności od zamożności rodziny. Popularnym daniem jest ryż z czarną fasolą, a w regionach, które wcześniej były koloniami brytyjskimi czy francuskimi, podaje się indyka oraz suszoną rybę z dużą ilością przypraw. W Brazylii święty Mikołaj nie jest tak popularny, jak w Europie. Jego odpowiednikiem jest Papai Noel, czyli ktoś w rodzaju rosyjskiego Dziadka Mroza. Drugi dzień Bożego Narodzenia nie jest dla większości Brazylijczyków czasem świętowania, jednak w wielu regionach ten dzień również jest wolny od pracy. Wiele osób – z uwagi na upały – udaje się wtedy na plaże.
Chiny – coś więcej niż „kalka” Europy
Choć w Chinach również żyją chrześcijanie, tradycje tego kraju są zupełnie odmienne od europejskich. Mimo to świętowanie Bożego Narodzenia bardzo dobrze przyjęło się w Państwie Środka. Dla ogromnej większości Święta te nie maja charakteru religijnego, a rozrywkowy – młodzi ludzie spotykają się na „wigilii”, ale raczej nie w domach, tylko w pubach. Często też wychodzą do klubów, aby spędzić razem czas. Chińczycy nie mają zwyczaju wspólnego kolędowania – popularne jest jednak udawanie się na.. karaoke. Doskonale przyjęła się tradycja wręczania sobie prezentów – czasem robi to Shengdan Laoren – czyli chińska wersja naszego Mikołaja. Jeśli zaś chodzi o stronę wizualną, to podobnie jak w krajach europejskich na większości ulic można spotkać choinki oraz lampki.
Australia – indyk, czereśnie i świąteczne plażowanie
Ten odległy kontynent słynie z wielokulturowości – obecnie Australię zamieszkują przybysze z najróżniejszych stron świata, stąd też ogromne zróżnicowanie świątecznych zwyczajów. Osoby, które są pierwszym pokoleniem zamieszkałym w Australii, na ogół kultywują tradycje swojego kraju pochodzenia. „Lokalsi” natomiast najczęściej spożywają najważniejszy posiłek 25. grudnia około południa. Podobnie jak w Polsce, istotnymi elementami są choinka oraz prezenty – obdarowuje się nimi nie tylko rodzinę, ale również przyjaciół. Najważniejszym świątecznym daniem jest pieczony indyk, gotowane krewetki oraz czereśnie. Wigilia nie ma dla mieszkańców zbyt dużego znaczenia – noc poprzedzająca Boże Narodzenie jest właściwie tylko momentem, gdy Mikołaj przynosi do domów prezenty. W drugi dzień Świąt większość Australijczyków udaje się na plaże albo… na zakupowe szaleństwo.
Turcja – urodziny Proroka Jezusa
Czy Święta, które u nas wiążą się z przyjściem na świat Jezusa- Boga, mogą być obchodzone w kraju, który nie jest chrześcijański? Oczywiście! Dzieje się tak na przykład w Turcji. Zdecydowana większość Turków to wyznawcy islamu, czyli religii, w której Jezus z Nazaretu nie jest Synem Bożym, ale jedynym z wielkich proroków (najznamienitszym jest oczywiście Mahomet). Jako że część Turcji leży w Europie i nie jest to kraj szczególnie konserwatywny, Turcy zwykli przejąć niektóre świąteczne tradycje w swoim kraju – oczywiście nieco je modyfikując. W wielu miastach zawiesza się kolorowe dekoracje, a w sklepach rozbrzmiewają nasze Christmas songs. Jest to także wynik obecności w Turcji wielu turystów z Europy i USA. Rzecz jasna, taka innowacja nie zachwyca muzułmanów o bardziej zachowawczym spojrzeniu na religię. Mniejszość chrześcijańska w Boże Narodzenie gromadzi się w kościołach, ubiera choinki oraz przygotowuje wystawną wieczerzę.
Zobacz także:
Top 10 najbardziej niezwykłych choinek
Jak samodzielnie stworzyć ozdoby na Święta
Najpiękniejsze piosenki na Boże Narodzenie
Alkoholowe gry na Święta