Znajomość języka angielskiego wydaje się dziś czymś niemal obowiązkowym, zwłaszcza dla młodych. Ale wiadomo, że używanie angielskiego w praktyce, to nie to samo, co nauka języka obcego w szkole. Jeśli mieszkasz lub chcesz zamieszkać w UK, warto zadbać, aby Twój angielski nie zdradzał Cię od razu jako „obcego”. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi.
Zredukuj liczbę czasów
W trakcie nauki angielskiego poznajesz nawet kilkanaście „czasów”. Łatwo się w nich pogubić. Jeśli z tego powodu boisz się nawet odezwać – spokojnie, nawet Brytyjczycy nie korzystają z nich wszystkich na co dzień. Wystarczy posłuchać dialogów w filmach, czy tekstów piosenek i szybko „wyłapiesz”, które czasy naprawdę mają znaczenie. Uproszczenia czasów są przykładem języka angielskiego idiomatycznego. Idiomy to wyrażenia, które sprawiają, że język traci swoją skostniałą, sztywną formę i jest bardziej żywy. Z tego samego powodu...
Nie tłumacz słowa za słowem
Jeśli nie chcesz zdradzić się zbyt szybko z tym, że Twoim pierwszym językiem jest język polski, unikaj bezpośredniego tłumaczenia słowo po słowie ze słownikiem w dłoni. Dlaczego? Bo liczba słów wcale nie musi być równa po obu stronach wypowiedzi. Kiedy Polak mówi „Tak, Panie Ministrze”, rodowity Brytyjczyk powie jedynie „Yes, Minister” i nikt nie odczyta tego jako niegrzeczność.
Nie bój się slangu
Slang kojarzy Ci się raczej z „językiem ulicy”, którym posługują się osoby o wątpliwej reputacji. Pora porzucić ten stereotyp! Każda grupa społeczna posiada swój slang. Dlatego wchodząc w nowe środowisko nasłuchuj „dziwnych” określeń, które kłują w uszy ze względu na odmienność od tych wyuczonych. Podstawowym zadaniem slangu jest usprawnienie komunikacji. Umiarkowane korzystanie z jego zasobów sprawi, że szybko zostaniesz przyjęty jako „swój człowiek”.
Angielski też ma swoje regionalizmy
Polak, który zadziera nosa rozmawiając z rodowitymi mieszkańcami konkretnego regionu Anglii, ponieważ to on mówi „czystym” angielskim – coś strasznego! To jak obrażanie się na Kaszuba lub Ślązaka za to, że mówi gwarą we własnym domu. Jeśli postanowiłeś mieszkać w danym miejscu i wchodzisz w relacje z ludźmi, którzy „byli tam pierwsi”, to pamiętaj – ich angielski jest OK! Nie bój się, że znów musisz się uczyć. Twój mózg chętnie podejmie takie wyzwanie, jeśli tylko mu na to pozwolisz.
Słuchaj reklam
To nie żart. W Wielkiej Brytanii, podobnie, jak w Polsce, wiele powiedzonek i haseł reklamowych trafia do ogólnego użytku. Zwykle pełnią lekko żartobliwą i rozluźniającą formę komunikacji. Ich znajomość pozwoli Ci zaśmiać się, kiedy wypada i nie brać do zbyt mocno siebie uwag, które są tylko powieleniem haseł znanych z radiowych lub telewizyjnych spotów.
Chcesz poćwiczyć swój angielski, aby stał się bardziej autentyczny, zanim wybierzesz się do Wielkiej Brytanii? Świetnie! Poproś swoich znajomych z UK, żeby przesłali Ci notatki, książki, a być może i autentyczne (nie fabrykowane) nagrania z dialogami w języku angielskim. Najszybciej i najtaniej zorganizujesz taką przesyłkę z pomocą AngliaPolska.pl. Nie wahaj się i zamów kuriera już dziś!