Postanowiłeś, że w te wakacje nie tylko będziesz zarabiać, ale przede wszystkim zaczniesz oszczędzać. To świetny pomysł! Jak wiadomo, takie założenia warto wprowadzać w życie od razu. Ale żeby decyzja przyniosła widoczny efekt i nie zakończyła się po kilku stresujących dniach, powinieneś przygotować plan działania. Jak zacząć oszczędzanie? Oto siedem sposobów na dobry początek.
1. Dodaj nowy rachunek
Prawdopodobnie jedną z pierwszych rzeczy, jakie robisz po otrzymaniu wynagrodzenia jest regulowanie rachunków. Opłaty za mieszkanie, media, ewentualne raty – to wszystko należy do priorytetów, na które po prostu musi Ci wystarczyć pieniędzy. Dołóż do tych rachunków jeszcze jeden. Zatytułuj go „Moja Przyszłość”. Tu mogą kryć się konkretne cele (wakacje, mieszkanie, itp.) lub zabezpieczenie na „ciężkie czasy”. Każdego miesiąca przelewaj na konto oszczędnościowe stałą sumę. Nie odkładaj tego na koniec miesiąca – nie łudź się, że przelejesz to, co zostało, bo pewnie okaże się, że masz już puste konto.
2. Nałóż zakupową kwarantannę
To, że zakupy są przyjemne wie każdy. Nie tylko kobiety. Psychologia wykazała, że zakupy są traktowane jako forma nagrody lub pocieszenia. Spodobało Ci się jakieś ubranie, a może elektroniczny gadżet? Zadaj sobie pytanie, czy naprawdę go potrzebujesz i daj sobie trzy dni na odpowiedź. Jeśli czwartego dnia nadal równie mocno chcesz mieć daną rzecz – być może rzeczywiście warto w nią zainwestować. Pamiętaj jednak, że kiedy zakup oznacza naruszenie już zgromadzonych oszczędności, które mają wyznaczony cel – to znaczy że po prostu Cię na to nie stać.
3. Zapomnij numer karty
Nigdy nie zapisuj informacji Twojej karty płatniczej w sklepach on-line. Jeśli za każdym razem będziesz musiał wprowadzić wszystkie dane zyskasz kilka chwil, które pozwolą Ci przeanalizować, czy dany zakup ma sens, czy jest tylko wynikiem impulsu „Chcę, muszę to mieć”.
4. Żyj bez premii
Dodatkowe pieniądze w postaci zwrotu podatku, oddanego po latach długu od kumpla, czy premii za dobre wyniki w pracy to wspaniały bonus. Zwykle wydajesz go od ręki. Jednak nie tym razem. Najlepiej byłoby gdybyś przelał od razu całą sumę na konto oszczędnościowe. To pozwoli Ci szybciej zrealizować wyznaczony cel, co będzie najlepszą nagrodą.
5. Rób listy zakupów
Unikaj spontanicznego wychodzenia na zakupy. Przygotuj listę, na której określisz rzeczy „pierwszej potrzeby” i dalsze pozycje. Jeśli któraś spoza czołówki jest w promocji – śmiało, skorzystaj. Ale jeśli w promocji są rzeczy, o których nawet nie pomyślałeś podczas tworzenia listy, to znaczy że zamiast zaoszczędzisz na promocji jesteś bliski niepotrzebnego wydatku.
6. Nie leń się!
Gotowe posiłki. Kawa w drodze do pracy. Zakupy z dowozem. Zlecenie komuś zajęć, które sam możesz wykonać. Takie przyjemności pozornie oszczędzają Twój czas, ale zazwyczaj kosztują znacznie więcej, niż samodzielnie zorganizowanie swoich posiłków i innych zadań. Czemu oszczędność czasu jest pozorna? Bo zwykle tracisz ten czas na bezcelowe surfowanie po internecie lub wpatrywanie się w TV.
7. Nie licz na podwyżkę
Zdajemy sobie sprawę, że pewnie właśnie się skrzywiłeś. Ale stosując starą zasadę, że lepiej zostać mile zaskoczonym, niż boleśnie rozczarowanym – tak będzie bezpieczniej. Nie odkładaj oszczędzania na „lepsze czasy”. Nie masz pewności kiedy, i w czy w ogóle, one nadejdą. Kiedy rzeczywiście dostaniesz podwyżkę, najpierw podnieś kwotę, jaką wpłacasz na rachunek oszczędnościowy (najlepiej wprost proporcjonalnie do kwoty podwyżki starej pensji). Kiedy już to zrobisz – możesz pozwolić sobie na „małe szaleństwo”.
Oszczędzanie pieniędzy to nie skąpstwo. To przejaw rozsądku. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich pracuje w Wielkiej Brytanii, to kolejnym sposobem na oszczędzenie jest korzystanie z tanich przesyłek kurierskich. Z AngliaPolska.pl możesz nadać taką paczkę już od £ 14.99!