Polakom wydaje się to dość często dziwne, pozbawione głębszego sensu. Wszak dla nas ruch prawostronny to kwestia absolutnie naturalna. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że poruszanie się „nieodpowiednią” stroną drogi ma swoje historyczne uzasadnienie.
Troszkę historii:
Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy stwierdzić, że mieszkańcy starożytnej Babilonii, Grecji oraz Rzymu to właśnie lewą stronę drogi obrali sobie za właściwą. Dlaczego? Odpowiedź nie jest trudna. Przecież zdecydowana większość osób jest praworęczna, dlatego poruszając się w ten sposób znacznie łatwiej było się obronić przed nieoczekiwanym atakiem najeźdźcy.
W roku 1300 papież Bonifacy wydał oficjalny dokument, w którym polecił pielgrzymom wybierać właśnie lewą, a nie prawą stronę drogi. Prawie 500 lat później (dokładnie w 1773 roku) wydano w Anglii dokument, który głosił, by ludzie uzbrojeni zawsze jeździli lewą strona traktu. W 1835 roku na mocy prawa ogólnokrajowego ostatecznie tę kwestię usankcjonowano.
Prawostronna Francja:
Francuzi postanowili jednak zachować się inaczej, w ich kraju wprowadzony został ruch prawostronny. Brytyjczycy nadal pozostawali przy swoim i poruszanie się lewym pasem zasądzono dodatkowo w ich koloniach. To właśnie dlatego, w dzisiejszych czasach około 30% społeczeństwa jeździ stroną lewą.
Szwedzka 10 minutowa precyzja
Dość ciekawy jest przykład Szwedów. Bowiem kiedy w dwudziestym wieku stwierdzono, że warto byłoby ujednolicić prawo na terenie całego kontynentu europejskiego, postanowili oni, że dziesięć minut przed godziną 5tą rano ruch drogowy na dziesięć minut ustanie, aby kierowcy przenieśli się ze swymi pojazdami na stronę prawą. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii, słynący ze swej odrębności (w różnych kwestiach) na tle Europy, nie zmienili jednak zasad panujących w ich kraju i postanowili, iż ruch lewostronny pozostanie. I to dlatego do dziś nie poruszają się właściwą dla nas stroną drogi.
Jesli nie chcesz przewozić prezentu dla swych brytyjskich przyjaciół samochodem lub zwyczajnie nie masz na niego miejsca, z powodzeniem możesz wysłać paczki do Anglii z pomocą AngliaPolska.pl!