Inverness to niewielkie szkockie miasto portowe. Choć nie odznacza się dużą ilością atrakcji, to jednak nie brak tam turystów. Dlaczego? Miasto położone u ujścia rzeki Ness stanowi bazę wypadową na jedno z najsłynniejszych jezior świata – jezioro Loch Ness. Ale Inverness to nie tylko legenda Nessie. Chcesz wiedzieć, co jeszcze? Sprawdź z nami!
The Cairngorms National Park
The Cairngorms National Park to największy pod względem powierzchni park narodowy w Wielkiej Brytanii (3800 km² powierzchni). Znaczną część zajmują wrzosowiska i obszary typowe dla półtundry górskiej. Na terenie The Cairngorms National Park leżą cztery z pięciu najwyższych szczytów UK, w tym druga pod względem wysokości góra w kraju, czyli Ben Macdui (wysokość 1309 m n.p.m.). Można tu spotkać wiele gatunków zwierząt (m.in.: sarnę, jelenia szlachetnego, zająca bielaka, wiewiórkę pospolitą, kunę leśną, żbika i wydrę) i ptactwa (mornel, pardwa górska, śnieguła, drozd cietrzew, orzeł przedni, sikorka czubatka, krzyżodziób szkocki i świerkowy). Park został utworzony w 2003 roku.
Zamek z kalendarza
Jednym z najbardziej rozpoznawanych szkockich zamków jest Eilean Donan Castle. To jego podobizna jest najczęściej pojawiającą się grafiką zamku wykorzystywaną na kalendarzach. Zbudowany na wyspie, wraz z którą stanowił element fortyfikacji, został wzniesiony w 1220 r. na rozkaz szkockiego króla Aleksandra II. Możliwe, że służył za schronienie przed angielską armią Robertowi Bruce'owi. Uległ zniszczeniu podczas okupacji wojsk hiszpańskich (1719 r.). Zamek, który dziś można oglądać to rekonstrukcja budowli wykonana między 1913 a 1932 rokiem. Koszt remontu wyniósł około ćwierć miliona funtów.
Zamek Inverness
Zamek Inverness leży na wzgórzu, nad prawym brzegiem rzeki Ness. Składa się z dwóch budynków. Pierwszy z nich został wybudowany z kamienia i stoi już od 1057 roku. Jeszcze wcześniej miał drewnianą strukturę, ale został zniszczony przez króla Roberta I. Pierwsza kamienna konstrukcja przetrwała do XV wieku. Po raz kolejny zamek został zniszczony w 1746 roku. Dzisiejszy kształt pochodzi z 1836 roku. Zamek przykuwa wzrok ażurową strukturą z czerwonego piaskowca. Obecnie stanowi siedzibę Sądu Najwyższego i Samorządu. Drugi budynek, z 1848 roku, pełnił rolę więzienia, a teraz to Siedziba Sądu Okręgowego. Ilustracja zamku została umieszczona na rewersie banknotu o nominale 50 funtów, który emituje Royal Bank of Scotland.
Ruiny Urquhart Castle i Loch Ness
Urquhart Castle leży nad jeziorem Loch Ness, w pobliżu wsi Drumnadrochit (między Fort William i Inverness). Zamek w okresie średniowiecza był jednym z największych w całej Szkocji, jednak dziś pozostały po nim jedynie ruiny. To idealny punkt widokowy na jezioro słynące z Potwora. Loch Ness to drugie pod względem wielkości jezioro w Szkocji (ma powierzchnię 56,4 km²). Jego głębokość sprawia, że to największy objętościowo zbiornik wodny w Szkocji. To jezioro polodowcowe, które powstało w wyniku połączenia wielu niewielkich zbiorników z epoki lodowcowej. Swoją sławę zyskało dzięki legendzie o potworze, znanym jako Nessie.
Loch Ness Exhibition Centre
Loch Ness Exhibition Centre to wyjątkowe muzeum, które ponad 30 lat temu otworzyło wystawę poświęconą Nessie. Pierwsza relacja o potworze pochodzi od Adamnana, który opisywał działalność św. Kolumba – nauczyciela Piktów z VI wieku. Święty miał uratować jednego z uczniów przed szczękami stwora. Przez wieki zebrano ponad 1000 relacji osób, które miały widzieć Nessie na własne oczy. W XX wieku pojawiały się nawet fotografie i nagrania. Ekipa BBC w 2003 roku przeprowadziła badanie jeziora z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej i 600 wiązek sonarowych. Mimo tak specjalistycznego sprzętu nie znaleziono żadnych śladów Nessie. Jednak Loch Ness Exhibition Centre oferuje zwiedzającym ekspozycje i multimedialne prezentacje tłumaczone na 17 języków, które przedstawiają jezioro nie tylko jako miejsce spotkania legendarnego stworzenia, ale również ukazują historię powstania i zmian geologicznych jeziora.
A może sam chcesz sprawdzić, czy Potwór z Loch Ness istnieje naprawdę? Koniecznie przygotuj się na wycieczkę do Inverness. Jeśli zdecydujesz się lecieć do Szkocji z Polski, możesz zaoszczędzić na potwornie wysokich opłatach bagażowych. Jak? Nadaj swój bagaż lotniczy z nami!